Salvador Dalí - génius surrealizmu

Geniálny španielsky maliarsky a sochársky vizionár 20. storočia

blog
Salvador Dalí

Salvador Dalí, ikona španielskeho surrealizmu, je známy najmä obrazom The Persistence of Memory, ktorý zobrazuje roztápajúce sa hodiny.

Salvador Dalí bol slávny umelec, ktorý žil v 20. storočí. Tento maliar bol povzbudzovaný k praktizovaniu svojho umenia od útleho veku a nakoniec pokračoval v štúdiu na madridskej akadémii. Dalí cestoval do Paríža v 20. rokoch 20. storočia a začal sa stretávať s umelcami ako Pablo Picasso, René Magritte a Joan Miró, čo viedlo k jeho prvej surrealistickej fáze. Jeho obraz The Persistence of Memory z roku 1931, ktorý zobrazuje roztápajúce sa hodiny na vidieku, je možno jeho najznámejším dielom.

Salvador Dalí, celým menom Salvador Felipe Jacinto Dalí y Domenech, bol španielsky surrealistický maliar a tlačiar, ktorý sa preslávil štúdiom podprahových obrazov. Narodil sa 11. mája 1904 vo Figueras v Španielsku a zomrel 23. januára 1989 vo Figueras.

Salvador Dalí y Cusi, jeho otec, bol právnik a notár strednej triedy. Dalího otec mal tvrdý disciplinárny prístup k výchove detí, ktorý dramaticky kontrastoval so spôsobom výchovy detí Felipy Domenech Ferres. Bola veľkým fanúšikom umenia a raných zvláštností mladého Dala.

Dalí bol opísaný ako predčasne vyspelý a intelektuálny chlapec, ktorý mal sklony k výbuchom zúrivosti voči svojim rodičom a spolužiakom. Výsledkom bolo, že mocnejší spolužiaci alebo Dalího otec sa voči nemu dopúšťali ohavných brutálnych činov. Starší Dalí by nezniesol synove výpady či zvláštnosti a brutálne by ho potrestal.

blog
La persistencia de la memoria

Dalí ako študent umenia v Madride a Barcelone asimiloval širokú škálu estetických foriem a ako maliar preukázal mimoriadne technické schopnosti. Až koncom 20-tych rokov objavil spisy Sigmunda Freuda o erotickom význame podvedomých obrazov a jeho príslušnosť k parížskym surrealistom, skupine umelcov a spisovateľov, ktorí sa snažili vytvoriť „väčšiu realitu“ ľudského podvedomia. nad rozumom, že vyvinul svoj zrelý umelecký štýl.

Dalí v sebe začal vyvolávať halucinačné situácie, aby zo svojho podvedomia vyvolal obrazy, tento proces nazval „paranoický zásadný“.

Dalího maliarska technika rástla závratným tempom, keď túto metódu objavil, a od roku 1929 do roku 1937 produkoval obrazy, ktoré z neho urobili najznámejšieho surrealistického umelca na svete.

Ukázal zvláštny a nezmyselný snový svet, v ktorom sú predmety každodennej potreby postavené vedľa seba, skrútené alebo nejako metamorfované.

Dalí vykreslil tieto predmety v únavne detailných, až neznesiteľne precíznych detailoch a často ich umiestnil do ostrého, slnečného prostredia evokujúceho jeho katalánsku krajinu.

The Persistence of Memory (1931), v ktorej bezvládne topiace sa hodinky odpočívajú v strašidelne pokojnom prostredí, je snáď najznámejšou z takýchto mätúcich fotografií.

blog
Salvador Dalí
blog
Muchacha en la ventana

V roku 1929 Dalí rozšíril svoj umelecký prieskum do sveta filmovej tvorby, keď spolupracoval s Luisom Buñuelom na dvoch filmoch, Un Chien andalou (Andalúzsky pes) a L'Age d'or (Zlatý vek, 1930). ktorý je známy svojou úvodnou scénou – simulovaným seknutím ľudského oka žiletkou.

Dalí, ovplyvnený renesančným maliarom Raphaelom, začal koncom tridsiatych rokov maľovať v akademickejšom štýle."

La Latina
Jeho nejednoznačné politické presvedčenie počas vzostupu fašizmu odcudzilo jeho surrealistických rovesníkov a nakoniec ho vyhodili. Potom trávil veľa času v Spojených štátoch, kde žil v rokoch 1940 až 1955, kde navrhoval divadelné kulisy, interiéry luxusných obchodov a šperkov, ako aj predvádzal svoju genialitu pre okázalé seba propagačné aktivity.

Dalí v rokoch 1950 až 1970 vytvoril niekoľko náboženských diel, pričom experimentoval aj so zmyslovými témami, predstavoval spomienky z detstva a používal témy zamerané na jeho manželku. Gala. Napriek svojim technickým schopnostiam nie sú neskoršie maľby umelca tak dobre prijaté ako jeho predchádzajúce. Tajný život Salvadora Dalího je najfascinujúcejšie a najodhaľujúce dielo Dalího (1942).

blog
La tentación de San Antonio

Na Money Heist masky Salvadora Dalího slúžia ako symbol odporu a národnej hrdosti. Dalí je nepochybne najvýraznejšou postavou hnutia surrealizmu na začiatku dvadsiateho storočia; hoci je toto hnutie zvyčajne spojené s Francúzskom, Dalí bol Španiel a strávil tam veľkú časť svojho života.

Dalího dielo bolo vnútorne rebelské, rovnako ako celé surrealistické umenie – surrealistické hnutie malo za cieľ narušiť status quo. Dalí sa stal symbolom revolúcie, podobne ako lupiči s červenými kombinézami v Money Heist.

blog
Sueño causado por el vuelo de una abeja alrededor de una granada un segundo antes de despertar