NAJLEPŠIE GAZPACHO: RECEPT, TIPY A RADY...

AKO SA ROBI PRAVÉ GAZPACHO?

blog

Najskôr si ujasnime, čo je gazpacho. Je to studená polievka, ktorá obsahuje čerstvú zeleninu. Pochádza z juhu Španielska, konkrétne z Andalúzie. V súčasnosti sa konzumuje v lete v celom Španielsku – môžeš ho piť alebo jesť ako polievku. Hotové hazpacho sa dá kúpiť v supermarketoch (áno, aj v slovenských supermarketoch ho predávajú), alebo si ho jednoducho môžeš urobiť doma. Naučíme Ťa, ako pripraviť pravé gazpacho. Klikni tu .

Čo potrebujeme na prípravu gazpacha?

Olivy, chlieb, ocot, soľ, papriku, uhorku, cibuľu a cesnak. Najdôležitejšou ingredienciou sú však čerstvé paradajky – takto zaručene pripravíš vynikajúce gazpacho. Môžeš pridať mandle, citrón, dokonca aj melón.

La Latina.

Po prvé: stojí zato spomenúť jednu zaujímavú vec – pôvodné gazpacho vôbec neobsahovalo paradajky, ale len chlieb namočený vo vode, olej, ocot, občas trochu mandlí.

Po druhé: Gazpacho je nielen naším (španielskym) obľúbeným nápojom, ktorý nám pripomína leto. Je zároveň unikátnym jedlom, ktoré nám pripomína obdobie rodinných osláv či letné osviežovanie sa s kamarátmi. Gazpacho však bolo pôvodne jedlom chudobných.

Andalúzski roľníci, ktorí pestovali paradajky, ich konzumovali vo veľkých množstvách, hoci pestovali aj iné plodiny. Pripomíname, že Andalúzia je najjužnejším regiónom Španielska s krásnymi plážami, pohodovým životom a “pescaítos” (malými vyprážanými rybičkami).

Do tretice to najzaujímavejšie : pôvod slova gazpacho vôbec nepoznáme. Každý slovník interpretuje jeho pôvod odlišne. Zostáva preto veľkým tajomstvom.

blog

Nezostaňme však pritom, čo o gazpachu nevieme. Prejdime k tomu, čo o ňom vieme. Ako sme už spomínali, je to vynikajúce jedlo, prírodný zdroj vitamínov C,E a A, ako aj niektorých minerálov – fosforu, vápnika, horčíka a atď. Je tiež vynikajúcim zdrojom antioxidantov.

Vo filme Pedra Almodóvara “Mujeres al borde de un ataque de nervios” (Ženy na pokraji nervového zrútenia) je gazpacho dôležitou súčasťou filmu. Joaquín Sabina (spevák) spieva o gazpachu vo svojej piesni “ Qué hermosas eran” (Boli také krásne). V jednom dieli The Simpsons , Lisa (prostredná dcéra) ponúka gazpacho ako vegetariánsku alternatívu na grilovačke.

Vyskúšaj to: choď do supermarketu, kúp si potrebné ingrediencie, pozri si naše video a vychutnaj si toto vynikajúce jedlo počas horúcich letných dní. Pošli nám fotku, aby sme všetci videli ako Ti chutí gazpacho (a aj leto)!